Zima – czas, kiedy oprócz gołych brzuchów i krótkich spodenek mamy na sobie wielkie kominy i grube swetry. Nikt nie musi martwić się o fałdkę tu czy tam. Przecież ich nie widać. Wyrzuć te myśli ponieważ już wkrótce lato! Szybkie diety cud i pigułki na odchudzanie? Nic nie zdziałasz… Ciało to ciało, musimy o nie dbać.

Maciej Łukomski, trener osobisty
Źródło: archiwum prywatne

Aby zmotywować – rozmowa z poznańskim trenerem personalnym Maciejem Łukomskim.

Zima to pora roku gdzie łatwiej jest zgromadzić tłuszcz w miejscach gdzie nie chcemy. Spowodowane jest to mniejszą aktywnością fizyczną w ciągu dnia oraz większą podażą kalorii, którą automatycznie sobie serwujemy. Mniejsza aktywność plus nadmiar kalorii równa się nabieraniem masy. Żeby tego uniknąć najlepiej zacząć ćwiczyć” – mówi Maciej Łakomski.

Jak zmienić nawyki żywieniowe i ćwiczeniowe? Nie możemy „ot tak”, iść na siłownie i spędzić tam całego dnia oraz przestać jeść z dnia na dzień. Trzeba to robić z głową, tym bardziej, kiedy nie ćwiczyłyśmy wcześniej. Każdy wysiłek, każde ćwiczenie niesie za sobą konsekwencje – nie tylko rezultaty, kontuzje i zakwasy!

Większość kobiet wpada w skrajności, zaczyna chodzić 2 razy dziennie na siłownię i robić wszystko na jednym treningu a to głupota. Najpierw panie powinny zacząć od treningu ogólnorozwojowego, który wzmacnia stawy i mięśnie, poprawia wytrzymałość, przyzwyczajając do dalszego treningu. Dla osoby początkującej wystarczy 3 razy w tygodniu. Każda osoba, która nie ma pojęcia o treningu powinna udać się do trenera personalnego, on przeprowadzi konsultację i dopasuje odpowiednią dietę i schemat treningu. Kobiety często przychodząc na siłownię zajmują maszyny na odwodziciele i przywodziciele potem troszkę bieżni i myślą że sukces murowany. A to błąd!” – Dodaje Maciej Łukomski. – „Jak do mnie przychodzi osoba, która chce zredukować parę kilogramów, nie proponuje jej drastycznej diety. Pozwalam wypisać cały tydzień swojego dziennego spożywania posiłków i małymi kroczkami zmieniam jej nawyki żywieniowe. Jednego dnia zmieniam np. obiad, innego dorzucam drugie śniadanie, aż osoba dochodzi do 5 – 6 pełnowartościowych posiłków, które pozwolą jej zredukować tłuszcz. Trenuje z osobami, które mają różne problemy zdrowotne, po treningach ze mną ich stan zdrowia uległ poprawie.

Jak zmotywować Was bardziej?

Każdy mężczyzna chce, aby jego kobieta była piękna, zadbana i wysportowana. Większość facetów jak widzi wysportowane, jędrne kobiece ciało, spogląda na nie wzrokiem. Mężczyźni akceptują często swoje kobiety, nawet jak troszkę przytyją. Ale jak widzą, że ich ukochana nie dba o siebie zaczynają spoglądać na inne i szukać radości w innych kobiecych ciałach. Kobiety z kolei jak tyją zaczynają narzekać, łapią depresję, nie cieszą się już z życia jak kiedyś. Każdy facet uważa, że wysportowane ciało jest seksi i zwraca uwagą każdego faceta. Osoba, która regularnie trenuję, cieszy się większym powodzeniem u płci przeciwnej, niż osoba, która nic nie robi.” – Wyjaśnia trener personalny.

Pamiętajmy, że oprócz lepszego wyglądu, opóźniania starzenia, wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie, wydobywa z nas endorfiny (hormony szczęścia), pozbywamy się kompleksów zewnętrznych i stajemy się pewniejsi siebie. Życie codzienne bogate w nieustanny stres, podczas ćwiczeń zostaje zredukowany, a nasze ciśnienie krwi obniża zły cholesterol, lepiej dotleniamy organizm.

– Wiem, że dobrze dobrany plan treningowy plus dieta to 100 procent sukcesu – Radzi trener

My jednak radzimy jeszcze więcej:
Dobrany plan ćwiczeniowy, dieta oraz motywacja to nie wszystko. Zacznijmy od nastawienia, od idei. Myśl, że z czasem powiększy się nam brzuch, pojawi cellulit, rozstępy i „motylki” na ramionach, nie napawa optymizmem. Kup strój, to pierwszy krok do sukcesu! Weź ze sobą koleżankę, idźcie razem na spacer, na siłownie, na basen. Cieszcie się tym, że możecie zdrowo uprawiać sport i to w przyjemności. Pomyśl, że to nie wpłynie tylko na Twój wygląd, ale na samopoczucie i pewność siebie. Seksapil wzrasta z zanikiem tkanki tłuszczowej, oraz z poczuciem własnej wartości.

Po drugie – odpuść chipsy i popcorn i zastąp to np. jabłkiem czy cienko pokrojoną marchewką. Fakt, nie smakuje jak solone przekąski, ale wyjdzie Ci na dobre. Wprowadzaj gotowane warzywa i mięsa, nie przesadzaj z węglowodanami. Zacznij myśleć zdrowo w Nowym Roku! Pamiętaj, że najprostsze rady są najlepsze.

Magda Strzykalska, 22l.